Nie masz OC? Otrzymasz karę nawet bez kontroli drogowej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Jeśli jej nie posiadasz, musisz się liczyć z wysoką karą, która może zostać nałożona nawet bez kontroli drogowej. Dowiedz się więcej, co się zmieniło na przestrzeni lat w kwestii nakłania grzywien finansowych za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie OC – obowiązkiem każdego właściciela pojazdu

Posiadasz auto? Skoro jest zarejestrowane, musi mieć też aktualne ubezpieczenie OC. To ustawowy wymóg, w przeciwieństwie do innych polis związanych z poruszaniem się po drogach, np. autocasco, minicasco, NNW. Assistance też nie jest obowiązkowe, choć warto je wykupić, więc jeśli szukasz atrakcyjnych ofert, znajdź je na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-assistance-pomoc-na-drodze/.

Podstawą prawną obowiązku ubezpieczeniowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kara za brak ważnego OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada m.in. za nakładanie kar na właścicieli pojazdów, którzy unikają obowiązku posiadania OC. Brak ważnej polisy oznacza ryzyko finansowe – opłaty są bowiem dotkliwe. Nie ma tu mowy o „widełkach” czy „uznaniowości” kary, bo jej wysokość jest wprost uzależniona od długości okresu bez polisy oraz aktualnego poziomu minimalnej pensji brutto. A że wiemy już, że „minimalna” po raz kolejny wzrośnie, to od 2022 r. kary wyniosą:

  • dla właścicieli samochodów osobowych: 6020 zł za ponad 14 dni bez OC, 3010 zł za 4-14 dni, 1204 zł do 3 dni,
  • dla właścicieli samochodów ciężarowych: 9030 zł za ponad 14 dni bez OC, 4515 zł za 4-14, 1806 zł do 3 dni,
  • dla właścicieli pozostałych pojazdów (np. motocykli): 1003 zł za ponad 14 dni bez OC, 502 zł za 14-14, 201 zł do 3 dni.

Kara nawet bez kontroli drogowej

Od 2018 roku nie trzeba jeździć z wydrukiem potwierdzającym ważność polisy OC. Nie jest to potrzebne, ponieważ w trakcie ewentualnej kontroli drogowej funkcjonariusze policji mają zdalny dostęp do CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli „wpadniesz” na gorącym uczynku, tj. policja nie stwierdzi u Ciebie ważnego ubezpieczenia, możesz spodziewać się kary ze strony UFG. Jak już wiesz, kwota jest dotkliwa, nawet po 1 czy 2 dniach spóźnienia z ubezpieczeniem.

Tylko w 2020 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny miał zażądać zapłaty od prawie 200 tys. Polaków. Jak to możliwe, czy policja była aż tak skuteczna w kontrolowaniu kierowców? Nie w tym rzecz. Urzędnicy UFG dysponują po prostu lepszymi narzędziami kontroli niż jeszcze kilka lat temu. W systemie, zza biurka mogą zweryfikować, czy dany właściciel ma ważne OC.

Dodajmy jeszcze, że nie ma żadnego znaczenia, czy w ogóle korzystasz z samochodu. Może on nawet stać przez cały rok w garażu i nie wjeżdżać na publiczną jezdnię choćby na minutę. Powtórzmy: to bez znaczenia, bo obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje wszystkie zarejestrowane pojazdy.

Jak uniknąć kary?

Aby uniknąć kary, po prostu pamiętaj o ubezpieczaniu auta zgodnie z przepisami. Jeżeli Twoje dotychczasowe płatności za OC są uregulowane, towarzystwo automatycznie przedłuży z Tobą umowę – chyba że zdecydujesz się zmienić firmę ze względu na lepsze warunki. O ile lepsze, o jakich kwotach różnicy mowa? Tego dowiesz się dzięki wykonaniu kalkulacji na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. OC może być tanie, chroni też przed karą od UFG. Trzeba tylko poszukać w Internecie!

Zdjęcie główne: Burst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak hartowanie indukcyjne wpływa na jakość narzędzi weterynaryjnych?
Jak hartowanie indukcyjne wpływa na jakość narzędzi weterynaryjnych?
Odkryj profesjonalny proces hartowania indukcyjnego i dowiedz się, jak wpływa on na trwałość i wytrzymałość narzędzi weterynaryjnych.
Olej silnikowy – jak dokonać wyboru właściwego do naszego pojazdu?
Olej silnikowy – jak dokonać wyboru właściwego do naszego pojazdu?
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniego oleju silnikowego może wpłynąć na wydajność i trwałość Twojego samochodu oraz na czym polega selekcja perfect oleju silnikowego w oparciu o specyfikacje i potrzeby Twojego pojazdu.
Zastosowanie zaworów kulowych w przemyśle – zalety i potencjalne wyzwania
Zastosowanie zaworów kulowych w przemyśle – zalety i potencjalne wyzwania
Odkryj wykorzystanie zaworów kulowych w różnych branżach przemysłowych, ich kluczowe korzyści i możliwe trudności, które mogą napotkać projektanci i operatorzy.
Ostatnie wpisy
Polecamy