GDDKiA odkrywa karty. Czy wiesz co wpływa na bezpieczeństwo drogowe?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Generalna Dyrekcja ujawniła najważniejsze procedury wpływające nie tylko na stan dróg, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Wbrew pozorom – to nie takie proste. W grę wchodzą kluczowe procesy geologiczne.

Najważniejszym czynnikiem jest bezdyskusyjnie zjawiska krasowe, które, jak z pewnością pamiętacie z lat szkolnych, dotyczą geologicznych zmian na powierzchni i pod powierzchnią Ziemi. Najczęściej wywoływane są przez wody opadowe i roztopowe. Co ważne, na terenie Polski występują w czterech regionach:

  • zlodowaceń środkowopolskich zlodowacenia Odry,
  • Wyżyny Lubelskiej,
  • Wyżyny Śląsko-Krakowskiej,
  • Gór Świętokrzyskich.

Przepływające wody przyczyniają się do wypłukiwania materiałów budujących skałę tworząc tak zwane pustki krasowe. To ogromne niebezpieczeństwo dla obiektów budowlanych, ktore mogą ucierpieć z powodu nagłych zawałów lub nierównomiernego osiadania. Jak zabezpieczane są inwestycje przed tą ewentualnością?

Zjawisko krasowe zostało odkryte między innymi w miejscu planowanej budowy dróg S12 i S17 na Wyżynie Lubelskiej. Dzięki wykonaniu precyzyjnych pomiarów, projekt budowy jezdni może zostać odpowiednio zmodyfikowany i dostosowany do ukształtowania terenu.

(Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad )

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Holowanie tirów: Jak profesjonalna pomoc drogowa może uratować Twój dzień
Holowanie tirów: Jak profesjonalna pomoc drogowa może uratować Twój dzień
Poznaj korzyści płynące z korzystania z profesjonalnych usług holowania tirów. Dowiedz się, jak eksperci od pomocy drogowej mogą przekształcić trudne sytuacje w błogosławieństwo.
Jak bezpieczeństwo i precyzja pracy wpływają na jakość konstrukcji stalowych
Jak bezpieczeństwo i precyzja pracy wpływają na jakość konstrukcji stalowych
Bezpieczeństwo i precyzja: klucz do doskonałych konstrukcji stalowych.
Poradnik użytkowania wózków widłowych: kluczowe zasady bezpieczeństwa i utrzymania sprzętu
Poradnik użytkowania wózków widłowych: kluczowe zasady bezpieczeństwa i utrzymania sprzętu
Zdobądź wiedzę na temat bezpiecznego obsługiwania wózków widłowych i dowiedz się, jak skutecznie dbać o tę niezwykle ważną maszynę. Poznaj praktyczne porady dotyczące najważniejszych aspektów związanych z użytkowaniem i utrzymaniem wózków widłowych.
Ostatnie wpisy
Polecamy