GDDKiA odkrywa karty. Czy wiesz co wpływa na bezpieczeństwo drogowe?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Generalna Dyrekcja ujawniła najważniejsze procedury wpływające nie tylko na stan dróg, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Wbrew pozorom – to nie takie proste. W grę wchodzą kluczowe procesy geologiczne.

Najważniejszym czynnikiem jest bezdyskusyjnie zjawiska krasowe, które, jak z pewnością pamiętacie z lat szkolnych, dotyczą geologicznych zmian na powierzchni i pod powierzchnią Ziemi. Najczęściej wywoływane są przez wody opadowe i roztopowe. Co ważne, na terenie Polski występują w czterech regionach:

  • zlodowaceń środkowopolskich zlodowacenia Odry,
  • Wyżyny Lubelskiej,
  • Wyżyny Śląsko-Krakowskiej,
  • Gór Świętokrzyskich.

Przepływające wody przyczyniają się do wypłukiwania materiałów budujących skałę tworząc tak zwane pustki krasowe. To ogromne niebezpieczeństwo dla obiektów budowlanych, ktore mogą ucierpieć z powodu nagłych zawałów lub nierównomiernego osiadania. Jak zabezpieczane są inwestycje przed tą ewentualnością?

Zjawisko krasowe zostało odkryte między innymi w miejscu planowanej budowy dróg S12 i S17 na Wyżynie Lubelskiej. Dzięki wykonaniu precyzyjnych pomiarów, projekt budowy jezdni może zostać odpowiednio zmodyfikowany i dostosowany do ukształtowania terenu.

(Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad )

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są najczęstsze wyzwania na trasie dla kierowców ciężarówek?
Jakie są najczęstsze wyzwania na trasie dla kierowców ciężarówek?
Zrozum problemy, z jakimi borykają się kierowcy ciężarówek na trasie. Poznaj realia ich pracy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia.
Zastosowanie skanerów 3D w procesie tworzenia mebli – praktyczne porady
Zastosowanie skanerów 3D w procesie tworzenia mebli – praktyczne porady
Pokazujemy, jak technologia skanerów 3D rewolucjonizuje branżę meblarską. Odkryj praktyczne porady i korzyści z ich zastosowania.
Poradnik do wymiany i konserwacji części w motocyklach typu Ogar
Poradnik do wymiany i konserwacji części w motocyklach typu Ogar
Odkryj kompletny przewodnik, który pomoże Ci w wymianie i konserwacji części w motocyklach typu Ogar. Zdobądź cenną wiedzę i zdolności, aby utrzymać swój pojazd w nieskazitelnej kondycji.
Ostatnie wpisy
Polecamy