Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Jeśli jej nie posiadasz, musisz się liczyć z wysoką karą, która może zostać nałożona nawet bez kontroli drogowej. Dowiedz się więcej, co się zmieniło na przestrzeni lat w kwestii nakłania grzywien finansowych za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Posiadasz auto? Skoro jest zarejestrowane, musi mieć też aktualne ubezpieczenie OC. To ustawowy wymóg, w przeciwieństwie do innych polis związanych z poruszaniem się po drogach, np. autocasco, minicasco, NNW. Assistance też nie jest obowiązkowe, choć warto je wykupić, więc jeśli szukasz atrakcyjnych ofert, znajdź je na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-assistance-pomoc-na-drodze/.
Podstawą prawną obowiązku ubezpieczeniowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada m.in. za nakładanie kar na właścicieli pojazdów, którzy unikają obowiązku posiadania OC. Brak ważnej polisy oznacza ryzyko finansowe – opłaty są bowiem dotkliwe. Nie ma tu mowy o „widełkach” czy „uznaniowości” kary, bo jej wysokość jest wprost uzależniona od długości okresu bez polisy oraz aktualnego poziomu minimalnej pensji brutto. A że wiemy już, że „minimalna” po raz kolejny wzrośnie, to od 2022 r. kary wyniosą:
Od 2018 roku nie trzeba jeździć z wydrukiem potwierdzającym ważność polisy OC. Nie jest to potrzebne, ponieważ w trakcie ewentualnej kontroli drogowej funkcjonariusze policji mają zdalny dostęp do CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli „wpadniesz” na gorącym uczynku, tj. policja nie stwierdzi u Ciebie ważnego ubezpieczenia, możesz spodziewać się kary ze strony UFG. Jak już wiesz, kwota jest dotkliwa, nawet po 1 czy 2 dniach spóźnienia z ubezpieczeniem.
Tylko w 2020 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny miał zażądać zapłaty od prawie 200 tys. Polaków. Jak to możliwe, czy policja była aż tak skuteczna w kontrolowaniu kierowców? Nie w tym rzecz. Urzędnicy UFG dysponują po prostu lepszymi narzędziami kontroli niż jeszcze kilka lat temu. W systemie, zza biurka mogą zweryfikować, czy dany właściciel ma ważne OC.
Dodajmy jeszcze, że nie ma żadnego znaczenia, czy w ogóle korzystasz z samochodu. Może on nawet stać przez cały rok w garażu i nie wjeżdżać na publiczną jezdnię choćby na minutę. Powtórzmy: to bez znaczenia, bo obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje wszystkie zarejestrowane pojazdy.
Aby uniknąć kary, po prostu pamiętaj o ubezpieczaniu auta zgodnie z przepisami. Jeżeli Twoje dotychczasowe płatności za OC są uregulowane, towarzystwo automatycznie przedłuży z Tobą umowę – chyba że zdecydujesz się zmienić firmę ze względu na lepsze warunki. O ile lepsze, o jakich kwotach różnicy mowa? Tego dowiesz się dzięki wykonaniu kalkulacji na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. OC może być tanie, chroni też przed karą od UFG. Trzeba tylko poszukać w Internecie!
Zdjęcie główne: Burst/pexels.com